Mollema končí sezónu na pódiu na Tour of Guangxi

Bauke Mollema bezpečným finišom v skupinovom šprinte ukončil šiestu a poslednú etapu Tour Okolo Guangxi. Mollema si aj v poslednej etape udržal druhú priečku v celkovom hodnotení podujatia.

Päť zo šiestich etáp novej zastávky World Tour končilo skupinovým šprintom a vrchári mali len málo šancí zabojovať o prominentné miesta v klasifikácii. Finiš do vrchu na konci štvrtej etapy mal teda väčšiu váhu ako sa na prvý pohľad na toto nové podujatie v sérii zdalo. Kopce posledných dvoch etáp neboli dostatočne náročné či príliš ďaleko od cieľa než aby mohli znamenať výrazný rozdiel.

Sám Mollema vraví: Dnešná etapa nebola náročná. Verím tomu, že po piatej etape bolo každému jasné, že aj táto posledná etape skončí šprintom v skupine. Únik sa odtrhol celkom ľahko a v pelotóne sa nastavili na dobré tempo. Dve stúpania boli približne 50 kilometrov do cieľa. Nič zaujímavé či dramatické sa nedialo. Nikto neútočil ani výrazne nezaostal. Bol to pomerne uvoľnený deň a myslím si, že to ocenili všetci v „balíku“ a sú radi, že je po sezóne. Ja mám z toho tiež radosť. Pozíciu Tima Wellensa som už nešlo ohroziť. Dostal som sa na pódium a s tým som veľmi spokojný. Takisto ma teší , že práve takto môžem ukončiť sezónu. Mal som dobrú formu a pripravoval som sa na to, že tu budem pretekať . V motivácii mi pomohlo to, že som vedel, že tu budem pretekať a tak som sa snažil pripraviť tak aby som mohol bojovať o víťazstvo.“

Miesta na pódiu si v podelili traja najúspešnejší pretekári zo štvrtej etapy. Wellensovo vedenie sa nikomu nepodarilo zvrátiť. Šesť sekúnd náskoku Mollema už nemal kedy dostihnúť a skončil druhý. Na tretí stupienok pódia sa postavil Nicolas Roche z tímu BMC.

„ Táto sezóna bola dlhá. Už v januári sme začali v Argentíne.  Bol som prvý a teraz na záver končím so striebrom v rukách. To je celkom dobré. Myslím, že sa mi darilo udržať veľmi vyrovnaný výkon a darilo sa mi po celý rok. Samozrejme, najviac si cením to víťazstvo v Argentíne a určite aj etapové víťazstvo na Tour. Na Giro som skončil ako siedmy v celkom poradí a to je tiež veľmi dobré.“

 

Mollema pokračuje: „V tejto sezóne som pretekal naozaj globálne. Bol som v Argentíne, Abu Dhabi, v Kanade a končím v Číne. Myslím si, že toto je budúcnosť nášho športu. Cyklistika je čoraz medzinárodnejšia. Z tejto perspektívy je toto nové podujatie v Guangxi veľmi významné. Prostredie, v ktorom sa preteká je nádherné a všetko je výborne zorganizované.

Pre mňa osobne bolo tých skupinových šprintov priveľa, ale aj tak som si tieto preteky užil. Dúfam, že tieto preteky športovú cyklistiku v tomto regióne pomôžu spropagovať“

Giacomo Nizzolo skončil v záverečnom šprinte 17. Nie je to síce jeho zvyčajná pozícia no po tom  čo musel vynechať väčšinu sezóny mal pred sebou tento týždeň dôležitejšie úlohy než umiestnenie. Zvládol ich však výborne ako vysvetľuje riaditeľ tímu Kim Anderson: „ Giacomo urobil veľké pokroky  vo fyzickej kondícii a takisto je naspäť vo svojom živle – opäť naberá cit v súťažení s tými najlepšími a to mu vracia odvahu a povzbudzuje ho to pred zimnou prípravou.  

Kim Anderson: „ Giacomo sa dnes cítil lepšie a aj napriek tomu, že sezóna už končí bolo dobré , že tu mohol pretekať. Zišli sa tu šprintéri na veľmi vysokej úrovni a hoci sa nemohol pustiť do boja o čelné pozície, progres, ktorý tu dosiahol bude pre neho dôležitý v nasledujúcej sezóne.

„S týmto týždňom som spokojný.“ Pokračuje Anderson. „Tím, ktorý sme tu mali bol veľmi motivovaný a Bauke mal chuť tvrdo bojovať o víťazstvo. Veľmi dobre sa mu darilo v stúpaniach. V Argentíne v januári začal víťazstvom a po celú sezónu sa držal veľmi dobre. To vôbec nie je ľahké.

Úroveň celých pretekov bola veľmi vysoká a veľmi príjemne ma prekvapila celá organizácia. Cesty boli vynikajúce, bezpečnosť jazdcov bola výborne zabezpečená. Teší ma ja to, že jazdci skutočne bojovali. Pretekalo sa o víťazstvo, vôbec nebolo cítiť, že toto sú posledné preteky v sezóne. Diváci boli tiež fantastickí. Počas všetkých bolo okolo trate množstvo divákov, nebojím sa prirovnať počty k Tour de France. Vynikajúce preteky.“