Porte víťazom záverečnej etapy Santos Tour Down Under

Richie Porte po 6. krát za sebou víťazí v slávnom stúpaní na Willunga Hill a potvrdzuje druhe miesto v celkovej klasifikácii Santos Tour Down Under.

Pre Porteho sú tieto preteky na domácej pôde náročným orieškom, no aj napriek tomu dokázal v záverečnej etape zvíťaziť. Je to pre neho už šieste víťazstvo v stúpaní Willunga Hill a zároveň prvé víťazstvo v drese tímu Trek-Segafredo. Prvenstvo v záverečnej etape ho v klasifikácii posunulo o 14 pričok z pôvodnej 16. pozície na celkové 2. miesto. Takýto dramatický posun vpred je zrejme tým najlepším výsledkom aký sme mohli od tohto jazdca očakávať. 

Porte: " Pre jazdca ako som ja sú tieto preteky ozaj náročné. Jediná etapa končí finišom v kopci. Mojim šťastím bolo že som tu so svojim novým tímom. Chlapci boli skutočne fantastickí. Celé mužstvo pracovalo na tom aby som bol vždy v dobrej pozícii. Dnes sa nám to všetko poradilo úplne dokonale. Gratulujem, Daryl Impey zvíťazil, no zvíťazit tu na Willunga po šiesty krát je úžasný pocit. 

Daryl Impey (Mitchelton-Scott) využil svoje šprintérske danosti na zisk cenných bonusových sekúnd. Aj vďaka nim získal zlato. Na Tour Down Under už po druhý krát. Patrick Bevin, ktorý sa držal na špici podujatia v predchádzajúcej etape utrpel zranenia pri nehode a v poslednej etape sa držal v viac úzadí. 

Porte,  vediac, že usilovať sa o útok na celkové víťazstvo by sa rovnalo takmer zázraku, sústredil svoje sily na prvenstvo v etape. Presne vedel ako časovať svoj výpad na Willunga Hill. Ked vyrazil do útoku, reagovať sa odhodlal iba  Wout Poels z tímu Sky. Poelsove snahy však rýchlo ustali. Porte si otvoril náskok a rozbehol sa po víťazstvo v etape. Poels a Impey mohli bojovať už iba o druhé, respektíve tretie miesto. 

"Myslim, že tato etapa bola dnes pre mňa ľahšia ako inokedy." vysvetľuje Porte. "Mal som výbornú pozíciiu. Keď však  Kenny Elissonde tak fantasticky naviedol Wouta Poelsa mal som naozaj čo robiť. Musel som sa do toho oprieť. Ak mám byť úprimný, myslel som si, že to nezvládnem. Zachránilo ma, keď som vo vysielačke počul Kima Andersona ako mi hovorí že aj všetci ostatní za mnou sa trápia. To mi dodalo silu, podarilo sa mi zmobilizovať rezervy a chytiť druhý dych. Ale poviem vám, tých 300 metrov do ciela bolo asi tých najdlhších 300 metrov v mojom živote. Riadne to bolelo, ale to víťazstvo stojí za to." 

Tím Trek-Segafredo prišiel na austrálske podujatie s jasnými cieľom podporiť svojho nového lídra a získať celkové víťazstvo. Hoci prvenstvo v klasifikácii Portemu o vlások uniklo, družsvo rozhodne nezaháľalo. Strieborná priečka si vyžiadala rovnako intenzívne úsilie a odhodlanie, v ktorom mužstvo počas šiestich etáp ani raz nepoľavilo. Jazdci tímu každý deň bojovali o čo najlepšiu a najbezpečnejšiu pozíciu pre svojho prvého muža. 

"Moj nový tím mal ku mne skutočne ohromnú dôveru. Na týchto pretekoch však mmusíte pravovať tak aby ste do kopca predstihli šprintérov a potom v špurte dokázali predbehnúť vrchárov. Nie je to práve profil, ktorý by mne vyhovoval. Pred dvoma rokmi mi to tu sedelo viac, v hre bolo aj stúpanie na Paracombe. Teraz však už nemôžem nič namietať. Družstvo dnes pracovalo úplne fantasticky." rozpráva Porte. 

Porte opisuje atmosféru v zakulisí počas prvých pretekov vo farbách nového tímu:  "Bol to "naozaj pohodový týždeň, teda čo sa atmosféry v tíme týka. Luca Guercilena, hlavný manažér tímu, na mňa netlačil. Všetkým bolo jasné že tieto preteky nebude ľahké vyhrať, hlavne ked sa všetci budú snažiť bojovať v bonusových šprintoch tak ako to bolo v predposlednej etape. Takéto preteky sú pre mňa pomerne náročné." 

Riaditeľ tímu Kim Anderson zhŕňa uplynulý takto:  

"Celý týždeň sme pracovali na tom aby sme dnes mohli oslavovať tento výsledok. Stale sa mi zdá neuveriteľné, že Richie tu dokázal vyhrať už po šiesty krát. Už len zo štatistického pohľadu... Vo štvrtej etape sme mali trošku vačšie očakávania. Vedeli sme, že usilovať o kvalifikáciu v poslednej etape bude náročné. Som preto rád, že nám taktika vyšla. Mám radosť s Richieho aj z celého tímu. Vybojovali sme krásne víťazstvo v etape a máme striebro v celkovej kvalifikácii. "

Táto stránka používa súbory cookies, vďaka ktorým si stránka dokáže zapamätať Vaše úkony a nastavenia. Informácie o zásadách ochrany Vašich osobných údajov môžete nájsť tu.