Tour de France - 18. Etapa - Mollema a Contador hrdinsky na pamätnom kopci.

Bauke Mollema a Alberto Contador vo 18. etape tohtoročnej Tour de France nechali doslova všetko. Posledná horská etapa 104. ročníka končila ikonickým stúpaním na slávny Col d´Izolard.

Bauke Mollema sa pripojil k mohutnému úniku, ktorý sa odtrhol od hlavného pelotónu skoro po štarte etapy. V tejto skupine  vybojoval niekoľko útokov, a preskupení až do mementu kedy sa desaťčlenná skupina definitívne odtrhla  a pustila unikať údolím smerom k vrcholu Izolard.

 

„Dnes som chcel byť v breaku. Skupina, ktorá vznikla bola trochu väčšia ako som čakal no neboli v nej žiadny jazdci, ktorý by mohli ohroziť Frooma alebo ostatných uchádzačov o pozície v celkovom hodnotení.“ Hovorí Mollema o svojich plánoch v 18. etape. Zo začiatku sa výborne spolupracovalo. No v takejto veľkej skupine sa začne postupne útočiť a nakoniec vznikol úplný chaos. Skupina vpredu, útočiaci pretekári, skupina vracajúca sa dozadu...“

„ Je to škoda, že tým desiatim sa podarilo uniknúť a vytvoriť si taký náskok. Pustili sa do stúpania s asi minútovým náskokom pre skupinou, v ktorej som bol ja. Snažil som sa dobre sa do toho oprieť a zvládnuť posledné stúpanie, keď sa ku mne dostal Contador s Barguilom. Poriadne som ho potiahol, myslí, že to boli asi dva kilometre.  Potom som to zase bolo na mne. Celkom mi sadlo jazdiť týmto spôsobom – bojovať o úniky nie je také stresujúce ako snažiť sa o umiestnenie v hodnotení.“

 

Mollema investoval zvyšok svojich síl do pomoci Contadorovi, ktorý zrýchlil zo skupiny okolo žltého dresu. Rýchlo sa dotiahol na Warren Barguila, ktorý ho chvíľu predtým atakoval.

Bauke čakal na svojho tímového kolegu no bolo jasné že Španiel siaha na dno svojich síl. Bolo vidieť, že výkon v predchádzajúcej etape zanechal svoju hlbokú stopu. Contadora hnala dopredu už len sila vôle a duch bojovného šampióna.

Kým Barguil sa posúval dopredu a neskôr vybojoval svoje druhé víťazstvo na Tour, jazdci z tímu Trek-Segafredo šliapali ďalej v poslednom veľkom stúpaní.

„Dnes som cítil celý včerajší deň.“ Vraví Contador. „Vedel som , že všetci budú unavení a bolo to vidieť, no mrzí ma, že som dnes nemal také nohy ako včera. Doplatil som aj s úrokmi.“

Barguil je schopný meniť tempo veľmi dynamicky a aj na takmer na konci Tour ma ešte veľa sily. K tomu mu gratulujem.  Som rad že v tomto dueli bol pri mne Bauke kým sa dalo.

Skupina okolo žltého dresu nakoniec Contadora dohnala na následne začala útočiť. Formácia sa roztrhala a iba traja pretekári sa spolu vrhli na finiš. Chris Froome si udržal žltý dres a o umiestnení na pódiu sa bude zrejme rozhodovať v sobotňajšej časovke.

Contador nakoniec prešiel cieľom ako desiaty, so stratou minúty a deviatich sekúnd. Barguil sa svojim výsledkom posunul na jeho deviate miesto tabuľke  celkového hodnotenia.

Takýto výsledok Contadora neteší, najmä po komplikáciách a pádoch ktoré na tohtoročnej Tour zakúsil. Do poslednej chvíle však neprestal bojovať.

„ Pravdou je , že Tour sa mmi nepodarila tak, ako som chcel. Asi je to tá najhoršia Tour na nakej som kedy pretekal – toľko k víťazstvám. Osobne som však nadšený. Od verejnosti sa mi dostalo toľko podpory .... viem, že víťazstvo je víťazstvo , ale aj o tom to je cyklistika a tú si všetci krásne užili. Som šťastný a hrdý,  že môžem byť toho súčasťou.