Tour de France - Záver na Champs-Elysées, neštastný defekt a 9. miesto pre Contadora

Víťazstvo v poslednej etape je pre každého šprintéra jednou z tých najvzácnejších trofejí. John Degenkolb sebaisto mieril na prvenstvo odhodlaný vybojovať záverečný zápas. Nešťastný defekt zničil jeho sen a neuveriteľná náhoda pripravila podobný osud aj jeho hlavnému pomocníkovi Koenovi de Kortovi.

„Ani neviem čo na to povedať. Je to jednoducho frustrujúce.  Neuveriteľná smola. Mali sme takú dobrú šancu a dvaja jazdci dostanú defekt keď sa rozbiehajú na šprint...“ hovorí o nezdarnom vývoji udalostí Degenkolb. "

„ Cítil som sa perfektne a bol som úplne pohrúžený do jazdy – dokonale sústredený. Začínal som sa rozbiehať do šprintu a vchádzali sme do poslednej rovinky. Veľmi dobre som sa umiestnil a zrazu defekt! Naozaj neviem ako sa k tomu vyjadriť. Chcem na to rýchlo zabudnúť. Musíme sa dívať dopredu a sľubujem Vám, že tento rok vyhrám preteky. Uzatvára odhodlane Degenkolb. 

 

„Neuveriteľne frustrujúce“ opakuje Degenkolbove slová Koen de Kort. „ Cítil som sa veľmi dobre, všetko vychádzalo. John bol za mnou, posúvali sme sa dopredu. Išlo nám do výborne, ako po masle. Ani si nepamätám, kedy sa nám takto  darilo. Nohy mi išli skoro samé a keď som bol asi 3 kilometre pred cieľom počul som unikať vzduch. Mali sme takú dobrú pozíciu. Dúfal som, že John si poradí aj sám, ale o chvíľu dostal defekt aj on. Je to čierno čierna smola.

Dylan Groenwgen z tímu Lotto -Jumbo vyhral záverečný šprint. Chris Froome oficiálne potvrdil svoje víťazstvo  a 104. ročník sa uzavrel vjazdom cyklistov do centra Paríža.

Alberto Contador bezpečne dorazil do konca pretekov a potvrdil svoje 9. miesto v celkovej klasifikácii. Nie je to výsledok v ktorý on a tím dúfali, no pozícia v prvej desiatke Tour de France  je stále veľmi cennou trofejou.

Záverečné reakcie členov výpravy:

Koen de Kort: Je to také dvojaké . Osobne som naozaj spokojný – Som spokojný s tým aký výkon som podal, s tým ako som sa cítil a myslím si, že som urobil aj veľa kvalitnej práce pre Alberta. Vyhrali sme etapu... Nie je to zlé, no stále mam pocit, že to mohlo byť oveľa lepšie ak by sme mali trochu viac šťastia. Tento tieň nad nami visí celú sezónu. Budeme však bojovať a verím že ešte uspejeme.

Michael Gogl: Bola to dlhá cesta. Mal som kolíziu s Albertom a až o 3 dni som  zistili , že mám zlomeninu pravej sedacej kosti. Pokračoval som aj napriek tomu hovoriac si, že keď som potiahol 3 dni, dokážem to aj ďalších 6.

Mal som si to lepšie premyslieť. Uvedomujem si to ale až teraz keď sme už v Paríži a je po všetkom, Teším sa z toho koľko práce sa m podarilo pre tím urobiť hoci boli dni, počas ktorých som naozaj trpel. V tomto športe je to ale normálne- nie sme predsa futbalisti.“ Vtipne hovorí  zelenáč,  Gogl ktorý zažil Tour de France po prvý krát.

„Bol top úžasný zážitok“ Pokračuje Gogl. „ Vždy vládol tímový duch. Boli sme hore aj dolu, ak sa to dá tak povedať, ale vždy sme držali spolu  bojovali za spoločný cieľ. Bolo to fantastický zážitok ale som rád , že to už mám za sebou.

 

 

Alberto Contador na otázku aká bol jeho Tour odpovedá trochu sklamane: „ Bola to veľmi silná Tour. Veľmi intenzívne  som sa na ňu pripravoval. Obetoval som pre tieto preteky viac ako kedykoľvek predtým. Niektoré veci však nemôžete ovplyvniť. Nás prenasledovala smola. Ja som sa snažil vložiť do týchto pretekov maximum a bojoval som až do cieľa.

Aj keď sme nedosiahli výsledky, v ktoré sme dúfali, stále som hrdý na to čo sa podarilo dosiahnuť. Chcel sa všetkým poďakovať za úžasnú podporu, ktorú som cítil počas celej Tour.  

Cítim sa výborne, ale v športe a hlavne v cyklistike sa deje veľmi veľa vecí, ktoré vás vážne zasiahnu. Keď sa takéto niečo stane, najdôležitejší je pozerať sa dopredu a pokračovať. Smerovať za novými cieľmi.

Luca Guercilena, pred štartom dúfal v pódiové miesto: Keď sme štartovali v Dusseldorfe, náš cieľ bol jasný – bojovať o žltý dres. Tieto plány úplne rozložili pády počas prvého týždňa, v ktorých sa zaplietli aj naši jazdci. Takmer všetci pretekári sa ocitli na zemi a ani raz to nebola ich chyba. Nič sa s tým nedá robiť. Našťastie sme sa rýchlo dokázali preorientovať na nové ciele a s Baukem sme dosiahli nádherné víťazstvo. Alberto dokázal, že je stále v hre a treba s ním počítať. V horských etapách narobil svojim súperom poriadne ťažkosti, skončil v prvej desiatke. Toto je veľmi dobrý výsledok.

Myslí si, že ako tým sme dosiahli veľmi dobrý výsledok. Vždy sme boli v dôležitých únikoch, boli sme bojovní. Myslím si že po týchto troch týždňoch môžeme byť spokojný s tým , čo sa nám podarilo.

Bývam na chlapcov tvrdý. Taká je moja práca, musím ich držať pod tlakom. Tento tím však predviedol perfektnú spoluprácu a vynikajúceho tímového ducha. Z tohto mám mimoriadnu radosť. Nie je ľahké zostaviť tím, ktorý dokáže takto kvalitne spolupracovať a ja po týchto pretekoch môžem povedať , ž e my máme naozaj výbornú zostavu. Toto je cieľ, ktorý sme dosiahli.